ستفاده بالینی و پزشکی از جینکو به ۱۰۰۰ سال قبل بر می گردد . درخت این گیاه یکی از قدیمی ترین گیاهانی است که بخوبی توسط

دانشمندان چینی و پزشکان چین و ایران شناخته و توصیف شده است . جالب است بدانید که این گیاه سومین محصول مورد استفاده در جهان

سال ۲۰۰۲ بوده است .

مکانیسم عمل جینکوبیلوبا :
دو گروه مواد شامل terpene lactones وflavone ginkgo  مسوؤل اثرات درمانى آن هستند. خواص بیولوژى جینکوبیلوبا متفاوت است. این عصاره توانایى تغییر انتقال پیام هاى عصبى و محافظت از اعصاب را دارد. مطالعات حیوانى اثر جینکوبیلوبا را در مهار انسداد و فعالیت بیش از حد راه هاى هوایى، بهبود انقباض عضلات قلبى و جریان خون عروق کرونر، خواص آنتى اکسیدانى، مهارتجمع پلاکتى، بهبود اکسیژن رسانى به مغز، خنثى کردن رادیکال هاى آزاد که باعث حفاظت اکسیداتیو از لیپوپروتئینها و سلولهاى مغزى در آلزایمر مى شود، مهار استیل کولین استراز، گشادى عروق با تحریک فاکتور شل کننده عضلات و رهاسازى ماده پروستاسایکلین، مهار نیتریک اکسید که باعث شلى عضلات شده وکاهش غلظت فیبرینوژن خون را در پى دارد، نشان داده اند.
تاثیر جیئکلوبیلوبا بر دمانس یا زوال عقلی :
این ماده در درمان آلزایمر و نوع عروقى دمانس کاربرد دارد. مقدار۱۲۰ میلی گرم  در روز به ۲۰۰ بیمار مبتلا به دمانس از نوع خفیف تا شدید داده شد و در نتایج بهبود متوسط در فعالیتهاى شناختى و اجتماعى در طى ۶ ماه در مقایسه با دارونما بدست آمد و در طى ۳۶ هفته ۲۹ درصد بیماران تا درجاتى بهبود یافتند. البته اطلاعات بدست آمده متناقض بوده است . جینکوبیلوبا در ییشگیرى از دمانس مغزى غیرمؤثراست. به طور کلى اثر جینکوبیلوبا در بیمارى آلزایمر متوسط است و درمطالعات مختلف تناقض جود دارد.
تاثیر جینکو در بیماریهای مختلف :
- در بیمارى هاى عروق محیطى مانند انسداد عروق اندام تحتانى ، مصرف جینکوبیلوبا باعث بهبود علائم لنگش متناوب و افزایش مسافت پیموده شده توسط بیمار مى شود.
- در بیمارى رینود (از جمله مشکلات خود ایمنى که در آن رنگ پوست انگشتان و یا بدن بیماران در اثر استرس و سرما تغییر مى کند و علت آن انقباض عروقى در این نواحى است ) و آکروسیانوز (علامتى است که رنگ انگشتان آبى یا سیاه شده و علت آن اختلالات عصبى- هورمونى است) اثرات مثبتی ازجینکوبیلوبا دیده شده است.
- در بیماران مبتلا به تخریب ماکولا (قسمتى از شبکیه که سلول هاى نورى در آنجا قرار دارند) ، جینکوبیلوبا باعث افزایش حدت بینایى شده است .
- در وزوز گوش بر خلاف اخبار قدیمى اثر مثبتى در مطالعات از جینکوبیلوبا دیده نشد.
- در اختلالات جنسى آقایان جینکوبیلوبا باعث بهبود خونرسانى به دستگاه تناسلى شده و بعد از ۶ هفته مصرف آن ۵۰ درصد از بیماران قدرت جنسی خود را باز یافتند. در ۳۷ مرد و زن با اختللال جنسى، جینکوبیلوبا باعث بهبود بارزى بعد از۴ هفته در ۸۶ درصد از بیماران شد. همچنین جینکوبیلوبا در ۱۰۸ زن در سنین ۲۲ تا ۷۳ سال باعث بهبود میل جنسى در این افراد شده است.
- در بیمارى کوه (Mountain sickness) که افراد در اثر ارتفاع زیاد دچار تهوع و خون دماخ مى شوند، در ۲۲ نفر جینکوییلوبا باعث بهبود تنفسى شده و نیز باعث پیشگیرى از علائم آن در مقایسه با دارو نما شد.
- در سرگیجه هاى با علت نامشخص، عصاره جینکوبیلوبا باعث بهبود بارزعلائم در مقایسه با دارو نما شد.
- در افسردگى، جینکوبیلوبا باعث بهبود ۳۰ درصد بیماران مسن شده است. در اختلال خلق فصلى اثر مثبتی از جینگوبیلوبا دیده نشد اما در اضطراب عمومی در افراد پیر جینکلوبیلوبا باعث کاهش میزان اضطراب آنها شده است.
- در بیمارى ویتیلیگو ( لک هاى سفید رنگ و مسطح روى پوست) اثرات مثبتى از جینکوبیلوبا دیده شده است.
عوارض جانبى و احتیاطها :
عوارض شدید و بارز خاصى در مصرف جینکوبیلوبا به مقدإر۶۰۰ میلى گرم به مدت یک سال دیده نشد،اما شاید إثرات مضرى مثل ناراحتى گوارشى و سر درد  به طور خفیف در افراد مصرف کننده مشاهده شود. در برخى از گزارش ها به خاطر اثر جینکوبیلوبا روى  پلاکت هاى خون، خونریزى و کبودی دیده مى شود.البته ترکیب آسیرین و جینکوبیلوبا باعث خونریزى خودبه خودی در اتاق قدامى چشم و مغز خواهد شد. البته این عارضه به محض قطع جینکوبیلوبا متوقف مى شود. هر چند در یک مطالعه وسیح تر هیج تغییرى در فاکتورهاى انعقادى، فعالیت پلاکت ها دیده نشده است. به بیماران باید توصیه شود به محض دیدن علائمى مثل خارش، التهاب و تاول به پزشک مراجعه کنند.
تداخل :
مصرف همزمان جینکوبیلوبا با داروهاى ضد التهاب غیراستروئیدی (مثل بروفن)، وارفارین و هپارین،باعث افزایش احتمال خونریزى درافراد می شود. مصرف ۹۰ میلی گرم در روز جینکوبیلوبا همراه داروى Donepezil(ضد آلزایمر) ۵ میلى گرم در روز، هیچ عارضه اى را ایجاد نمى کند. جینکوبیلوبا احتمالا اثر تقویت کننده روى مهارکننده هاى مونوآمینو اکسیداز- که دارای اثر ضد افسردگى است- دارد. پس اگر با داروهاى این گروه مصرف شود، مى تواند اثرات آنها را تشدید کند .
موارد منع مصرف :
احتیاط لازم در بیمارانیکه داراى اختلالات انعقادى هستند باید اعمال شود مطالعات روى حیوانات نشان داده این گیاه هیج نقشى در ایجاد ناهنجارى و تغییر ژنتیکى در حیوانات مورد آزمایش ندااشته است. اما به خاطر عدم وجود مطالعات روى زنان باردار و شیرده مصرف آن دراین افراد ممنوع است. همچنین به دلیل اثر ضد انعقادى جینکوبیلوبا اگر فرد نیاز به عمل جراحى دارد ،۳۶ ساعت قبل از عمل باید مصرف آن را قطع کند. جینکوبیلوبا در افراد مبتلا به تشنج باید با احتیاط مصرف شود. چون اثرات آن در این گونه افراد کاملا معلوم نشده است.
مقدار مصرف :
مقدار مصرف معمول آن ۴۰ میلی گرم سه بار در روز است و یا ۸۰ میلی گرم دو بار در روز .

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 4 مهر 1390    | توسط: بابک نیری    | طبقه بندی: گیاهان دارویی،     | نظرات()